login register

Challenge Cup Results – Friday, 5/13

 Results from Friday, May 13th:

Philadelphia Cup Challenge
  Medford Village 1 Sandy Run 1
 Result Player Player Result
4 & 2  Mary Dooney Cassidy Gavaghan  
  Joanne Gardner Debbie Smeltzer 5 & 4
  June Eisner Michelle Gavaghan 2 & 1
  Debbie Ammons Linda Schmitz 3 & 2
  Betsi Lynch Sharon Eichenlaub 20 holes
3 & 1 Joanne Burke Sue Harrigan  
  Anne Sonoga Lorraine Acierno 2 & 1
Sandy Run 1 wins 5 – 2.

 

2nd Cup Challenge
  Overbrook 1 Waynesborough 1
 Result Player Player Result
5 & 3  Karen McFadden Judy Owens  
  Maggie Cass Judy Wolstenholme 5 & 4
1 up Sue Burt Susan Reiser  
2 & 1 Kate Loftus Eileen Mullray  
  Nina Sando Burtsch Jeanne Castafero 1 up
  Kristen Traynor Joyce Pinkston 3 & 2
1 up Amy Penninger Helen Zorich  
Overbrook 1 wins 4 – 3.

 

3rd Cup Challenge
Spring Ford 1 Merion 2
 Result Player Player Result
  Karen Armor Katie Sibel 1 up
  Donna Kelly Christine Martinelli 6 & 5
  Lisa Calle Lyn Kurz 8 & 6
  Kathy Wolfgang Erin Cook 6 & 5
  Paulette Gibbons Kim Garno 6 & 5
  Lynne Broadwater  Deb Light 5 & 3
  Annie Giannopoulos Jannet Mageras 10 & 8
Merion 2 wins 7 – 0.

 

    4th Cup Challenge
  Philadelphia Cricket 2 Chester Valley 1
 Result Player Player Result
  Wendi Kotzen Trish Chawaga 20 holes
  Jan Albert Ginny Palmer 5 & 4
  Laura Prochniak Lisa Kennedy 5 & 3
20 holes Karen Batchelder Joni Gowdy  
5 & 4 Carol Finger Diane Kolodziejski  
1 up Mary Schwartz Amy Smith-Moniz  
3 & 1 Lisa Guyer Denise Howell  
Philadelphia Cricket 2 wins 4 – 3.

 

    6th Cup Challenge
  Trenton 1   St. Davids 1
 Result Player Player Result
  Karen Kovalcik Meg Carr 1 up
4 & 3 Denise Viola Carolyn Torchiana  
  Lorraine Kostinas Lesley Costello 3 & 1
  Diane Ladley Tina Tritton 2 up
3 & 2 Dot Anderson Carol Dressel  
8 & 6 Donna Lovely Sue Tiede  
1 up Trish Dorey Sheila Palmer  
Trenton 1 wins 4 – 3.

 

    7th Cup Challenge
  Hershey’s Mill 1 Rolling Green 1
 Result Player Player Result
4 & 2 Jen Jones Karen Bogosian  
  Pat Carstensen Dana Yermish 5 & 4
3 & 2 Theresa Grentz Megan Savage  
4 & 3 Susan Kelly Irene Rubinowitz  
6 & 4 Joanne Collins Karen Kaiser Falcone  
1 up Sandra Van As Ann DeLaura   
7 & 6 Scottie DiGiacomo Lois Helwig  
Hershey’s Mill 1 wins 6 – 1.

 

    8th Cup Challenge
Talamore 1 Concord 1
 Result Player Result Player
 3 & 1 Connie Reilly  Peggy Evans Ostrowski  
   Bunny Schaffer Sue Im 3 & 1
 1 up Anna Boland  Theresa Boland  
 6 & 4 Sue Grasso Karen Randel  
8 & 7 Anne Flink Denise West  
Default Maggie Tiller    
Default  Ellen Jakubowski    
Talamore 1 wins 6 – 1.

 

10th Cup Challenge    
Philadelphia CC 2 Merion 3
Result  Player Result Player
 2 & 1 Sue Deakins Anne O’Malley  
  Polly Richman Michele Rubenstein 3 & 2
1 up Judy Shea Ann Higgins  
  Lisa Figge Leigh Wood 6 & 4
  Marybeth Baldwin Liz Cahill 6 & 5
  Debbie Hassan Sherry Wert 7 & 6
  Claudia Black Patricia O’Toole 7 & 6
Merion 3 wins 5 – 2.

 

    12th Cup Challenge
Wilmington 3 Overbrook 2
Result Player Player Result
  Barb Blanchard Lynn Miller 4 & 3
  Catherine Dean-Gooderham Denise Moran 4 & 3
  Bernadette Murphy Madge Rulla 3 & 2
2 up Leslie Porter Dana Dempsey  
4 & 3  Cathy Welsh Priscilla Connolly  
  Jill McDonald Lori Turnback 1 up
  Kathleen McCormick Gail Connor 4 & 3
Overbrook 2 wins 5 – 2.

]